Instalacja ładowarek EV w świetle przepisów prawa.

W Polsce kwestia instalowania ładowarek EV regulowana jest Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 r. Jej przepisy jasno wskazują, kiedy możliwy jest  montaż stacji ładowania EV, a kiedy można go odmówić. Odmowę otrzyma wnioskodawca w sytuacji, gdy:

  • w wyniku przeprowadzonej ekspertyzy wykazane zostanie, iż montaż stacji ładowania nie jest możliwy zgodnie ze złożonym wnioskiem,
  • jeśli wnioskujący o podłączenie ładowarki nie posiada tytułu własności do lokalu i miejsca parkingowego do tego lokalu oraz nie przedłożył zgody właściciela lokalu.
  • brak gotowości wnioskodawcy do pokrycia kosztów związanych z montażem ładowarki oraz jej podłączeniem do sieci elektroenergetycznej. 

Jeśli wszystkie te założenia są jednak spełnione przez wnioskodawcę, jego wniosek powinien zostać pozytywnie rozpatrzony w terminie do 30 dni. Brak odpowiedzi ze strony Wspólnoty Mieszkaniowej w obowiązującym czasie daje wnioskującemu możliwość przystąpienia do montażu.
W praktyce bywa jednak różnie i wspólnoty pomimo braku podstaw prawnych do odmowy instalacji, uniemożliwiają  właścicielom elektryków ich ładowanie przy własnym miejscu parkingowym. Dlaczego? Być może rozchodzi się o niechęć do tego co nowe, nieznane i niesprawdzone.

 Procedura dla właściciela miejsca postojowego:

  1. KROK – WNIOSEK WŁAŚCICIELA

W nawiązaniu do zapisów USTAWA z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych zainteresowany zwraca się do Zarządu WM i do wniosku, o montaż ładowarki w ust. 1, dołącza:

1) oświadczenie o zobowiązaniu się wnioskodawcy do pokrycia wszelkich kosztów związanych z instalacją punktu ładowania, w tym kosztów zakupu i montażu tego punktu;

2) oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu;

3) zgodę właściciela lokalu na instalację punktu ładowania – w przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem lokalu;

  1. KROK – EKSPERTYZA

W odpowiedzi na w/w zleca się sporządzenie ekspertyzy dopuszczalności instalacji punktów ładowania, ppoż, zwanej dalej “ekspertyzą”, i niezwłocznie po jej otrzymaniu udostępnia ją wnioskodawcy.

  1. KROK -DECYZJA ZWM

Opracowanie pozwala podjąć Zarządcy/Zarządowi decyzję – nałożyć odpowiednie obwarowania zgodnie z w/w ekspertyzą / odesłać do INNOGY ws odrębnego przyłącza.

  1. KROK – OROJEKT / MONTAŻ

Zgodnie z oświadczeniem o którym mowa powyżej wnioskodawca pokrywa wszelkie koszty związane z instalacją punktu ładowania, w tym kosztów zakupu i montażu tego punktu.